Több éves munka eredményeként elkészült A történeti Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye papi névtára.
A szerkesztők a kötetet Bendász István kanonok gyűjtése alapján állították össze. Az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégiumban tartott könyvbemutatón Bacskai József, ungvári magyar főkonzul beszédében hangsúlyozta: egy különösen értékes adatokat tartalmazó kiadvány látott napvilágot.
A könyvbemutatón Demkó Ferenc, helynök rámutatott: a kötet annak a bizonyítéka, hogy a görögkatolikus egyháznak évszázadok óta meghatározó szerepe volt ebben a régióban.
Bendász István görögkatolikus kanonok a Munkácsi
Görögkatolikus Egyházmegye XX. századi történetének meghatározó alakja, aki egész életében gyűjtötte az egyházmegyére vonatkozó adatokat, az egyházmegyében valaha élt és szolgált áldozópapok életrajzát.
Bendász István az 1980-as évek folyamán szerette volna megjelentetni gyűjteményét. Ez azonban nem sikerült. Hagyatékát fia, Bendász Dániel atya az Ortutay központban helyet kapott, az édesapjáról elnevezett könyvtárnak adományozta. 2020-tól itt zajlott a papi adatlapok rendszerezése, katalogizálása és a kibővített életrajzok elkészítése fényképekkel kiegészítve.
Ez teszi igazán értékessé a kötetet nem csak a görögkatolikus papság, a hívek, hanem mindenki számára, aki kutatni szeretné, vagy jobban megismerni Kárpátalja történetét.
Bendász Istvánt, akár csak a többi görögkatolikus papot üldözték a szovjet hatóságok. 5 évet töltött a Gulágon. Könyvtárát és az összegyűjtött iratokat a házkutatások miatt gyakran más családoknál, vagy rejtekhelyeken, például dupla mennyezet alá rejtette el. Hagyatéka a csodával határos módon menekült meg és maradt az utókorra.