2025.03.03. Püspöki pásztorlevél böjtre v1

Március 3-án kezdetét veszi a 2025-ös nagyböjt. Ebből az alkalomból küldenek bátorítást egyházmegyénk püspökei minden hívőnek. 

 

Lelkipásztori üzenet a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye papságához,
szerzeteseihez és minden hívőjéhez a 2025-ös nagyböjtre


2025. március 1.


„Késedelem nélkül térjetek vissza hozzám teljes szívetekből, böjtölve, sírva és gyászolva. A szíveteket szaggassátok meg, ne a ruhátokat. Térjetek vissza az Úrhoz, a ti Istenetekhez!” (Joel 2,13)


Krisztusban kedves testvérek!

A nagyböjt kezdetével a kegyelem különleges időszakába lépünk, amelyet az Úr adott nekünk a bűnbánatra, a lelki megtisztulásra és a megtérésre. A nagyböjt mindig is az aszkézis és az imádság időszaka volt, amelyben nemcsak a visszafogottság külső megnyilvánulásaira, hanem a szív mélységes változására is meghívást kapunk. Az Egyház azt tanítja, hogy „belső megtérés nélkül a bűnbánat külső megnyilvánulásai hiábavalók és hamisak maradnak” (A Katolikus Egyház Katekizmusa, 1430). Ezért a nagyböjtnek a valódi átalakuláshoz vezető úttá kell válnia számunkra - az imádság, a bűnbánat, az önmegtartóztatás és az irgalmasság cselekedetei által. Ugyanez a katekizmus tanítja, hogy „A keresztény ember bűnbánata különböző formákban nyilvánulhat meg. A Szentírás és az atyák ezek közül különösen hármat ajánlanak: a böjtöt, az imádságot és az alamizsnálkodást, amelyek az önmagunkkal, az Istennel és a többi emberrel való kapcsolatunk átalakulását segítik.” (KEK, 1434). Erről nagyon jól tanít minket Aranyszavú Szent Péter: „Testvérek, három dolog van, amelyen a hit áll, a jámborság nyugszik és az erény fennmarad. Ezek az imádság, a böjt és a szeretet cselekedetei. Amit az ima kér, azt a böjt által nyerjük el, és amit az irgalmasság elér, azt valósítjuk meg. Az ima, a szeretet cselekedetei és a böjt - ez a három dolog egy, és életet ad egymásnak (...) A böjt nem hoz gyümölcsöt, ha nem termékenyíti meg a szeretet”.

Az intenzív imádság ideje

A böjt lehetetlen ima nélkül. Ez egy olyan időszak, amikor szívünk arra kap meghívást, hogy még inkább megnyíljon az Istennel való beszélgetésre - mind a személyes ima csendjében, mind az egyház közös imájának egységében. Mindenkit arra hívunk, hogy találjon több időt az Úrral való őszinte párbeszédre, amelyben nemcsak kéréseinket fogalmazzuk meg, hanem megtanuljuk meghallani az Ő hangját az életünkben. Az előszenteltek liturgiáján, a bűnbánati szertartásokon, a keresztúton, a virrasztásokon való részvétel segít bennünket abban, hogy elmélyedjünk a böjtben, hogy felismerjük Isten szeretetének nagyságát és irgalmának erejét.


Különösen bátorítunk mindenkit arra, hogy gyakrabban forduljunk a Szentíráshoz, mert az Úr az Ő Igéjén keresztül szól hozzánk, és vezet bennünket az üdvösség útján. Az Evangélium olvasása megtölti elménket és szívünket az igazság fényével, feltárja előttünk Jézus Krisztus személyét, határtalan szeretetét és az életszentségre való meghívását. Lehetőséget ad arra is, hogy elgondolkodjunk életünkről, újragondoljuk cselekedeteinket és megújítsuk lelki utunkat. Ne hagyjuk ki a lehetőséget, hogy részt vegyünk a nagyböjti lelkigyakorlatokon, a lelki megújulás napjain, imádságos találkozókon, amelyek segítenek megerősíteni hitünket és megújítani erőnket a lelki küzdelemhez.

Az irgalmas szeretet ideje

Szent Péter apostol mondta: „Mindenekelőtt őszinte szeretettel legyetek egymás iránt, mert a szeretet sok bűnt elfedez” (1Pét 4,8). Azzal, hogy irgalmasok vagyunk másokhoz, mi magunk is irgalmasok leszünk. Ezért nagyböjt idején nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a rászorulók szükségleteiről, nemcsak anyagilag, hanem elsősorban lelkileg. Az alamizsnálkodás, a fizikai, erkölcsi és lelki támogatás a nagyböjti időszakban még mélyebb lendületet adhat számunkra, hogy szeressük felebarátainkat, akikben Krisztus lakozik: „Mert bizony mondom nektek, amit e legkisebb testvéreim közül egynek is tettetek, nekem tettétek” (Mt 25,40). Nagy Szent Bazil így tanít: „Aki böjtöl, de nem végzi az irgalmasság cselekedeteit, olyan, mint aki ültet, de nem öntöz”. Az idei nagyböjt, amely a Remény évére esik, legyen alkalom arra, hogy szolgáljuk felebarátainkat, támogassuk a rászorulókat, és segítsük a háború által érintetteket. Felhívjuk az egyházközségeket, hogy fokozzák karitatív kezdeményezéseiket: az elesett katonák családjainak támogatását, a belső menekültek segítését, a sebesültek és árvák gondozását.

A bűnbánat ideje

A böjt ideje egyben a bűnbánat ideje is. A gyónás pedig találkozás a szerető Atyával, aki arra vár, hogy megbocsásson és meggyógyítson minket. Ne féljetek közeledni ehhez a szentséghez! Gyakran halogatjuk a gyónást, mert szégyelljük bűneinket, vagy félünk bevallani gyengeségeinket. De Isten, mint irgalmas Atya, nem ítél el minket, hanem tárt karokkal fogad minket, készen arra, hogy új kezdetet tegyen velünk a lelki növekedés terén. A bűnbánat szentségén keresztül kapjuk meg azt a kegyelmet, amely nemcsak megtisztít, hanem meg is újít bennünket, erőt ad a bűnnel való küzdelemhez, és új életperspektívákat nyit Isten szeretetében. Ez az a pillanat, amikor újra mély békét érezhetünk lelkünkben, megszabadulhatunk a múlt terhétől, és betölthet bennünket Krisztus kegyelmének fénye. Legyen ez az időszak lehetőség arra, hogy őszintén megvizsgáljuk lelkiismeretünket, megtérjünk és elmélyítsük kapcsolatunkat Istennel.

Az önmegtartóztatás ideje

A böjti időszakban az a feladatunk, hogy tartózkodjunk bizonyos ételektől bizonyos napokon, amelyeket az Egyház előír számunkra. Aszketikus célokból azonban az is hasznos, ha lemondunk azokról az ételekről, amelyeket különösen élvezünk, és felajánljuk őket az Úrnak a belső változás és a saját kötődéseinkről való lemondás jeleként. A böjt azonban nem korlátozódik az ételekre. Ez a holisztikus megtisztulás ideje - mind a test, mind a lélek számára. Ezért szavainkban is gyakorolnunk kell a visszafogottságot, kerülve az üres fecsegést, a pletykát és az ítélkezést, hogy szánkból az imádság, a támogatás és a szeretet szavai szóljanak. A tévézéstől, az internettől és más szórakozási lehetőségektől való tartózkodás segít, hogy teret engedjünk a belső csendnek, ami segít mélyebben hallgatni Isten hangját.
A nagyböjt fontos eleme a lelkünket károsító dolgok elutasítása: a hiábavaló beszéd, az ítélkezés, az önzés, a közöny. A nagyböjt nemcsak az önmegtartóztatás időszaka, hanem mindenekelőtt a lelki növekedés, a szív megújulásának és az Istennel való kapcsolatunk megerősítésének időszaka.
A nagyböjt, mint út Ukrajna megújulásához


Nagy megpróbáltatások idejét éljük. A háború bántja családjainkat, városokat és falvakat pusztít, és próbára teszi hitünket. De ugyanakkor ez az időszak egy lehetőség a lelki növekedésre, egy lehetőség arra, hogy megmutassuk a világnak a jóságban való kitartásunkat. A nagyböjt alkalmat ad arra, hogy megerősítsük Isten és felebarátunk iránti szeretetünket, hogy megerősítsük hitünket, és hogy egyesüljünk a békéért és a győzelemért való imádságban.
Krisztusban kedves Testvérek! A nagyböjt a lelki újjászületésünk ideje, a feltámadáshoz vezető út. Legyen ez az út a szív igazi szabadságához, az isteni kegyelemhez és az élő reményhez vezető út. Az Irgalmas Úr erősítsen meg benneteket és családotokat a nagyböjti időszakban, adjon erőt a megpróbáltatások legyőzéséhez és vezessen benneteket az Ő fényes feltámadásához!


Az Úr áldása legyen rajtatok!
A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye püspökei
✠ MACAPULA TÓDOR, megyéspüspök és ✠ LUSCSÁK NÍLUS, segédpüspök

Kelt Ungváron, a Tisztes és Életadó Kereszt Székesegyházban 2025. február 28. napján.